Základné pojmy dramatickej literatúry
Dramatické žánre:
Tragédia - jej hrdina hynie v boji s nepriateľskými silami. Pôvodnú klasickú tragédiu nahradila činohra. V slovenskej literatúre sa o klasickú tragédiu pokúsil P. O. Hviezdoslav (Herodes a Herodias). Komédia - zobrazuje sa v nej smiešnosť, komickosť a nezmyselnosť niektorých stránok ľudského života. Ostrie jej humoru je zacielené hlavne na negatívne rysy ľudských charakterov, prípadné na záporné javy spoločenského života. Je významným prostriedkom boja proti zlu. Druh komédie, v ktorej prevláda situačná komika a zveličovanie sa nazýva fraška.
Základné literárne pojmy:
Dialóg - je rozhovor medzi dvoma alebo viacerými osobami. Musí mať aspoň 2 repliky. Kontakt medzi replikami sa zabezpečuje aj jazykovými prostriedkami, a to nadväzujúcimi na predchádzajúci repliku.
Monológ - je samostatný prehovor osoby.
Replika - je základná jednotka dialógu. Ide o prehovor jednej osoby alebo literárnej postavy. Poznámky v zátvorkách a rámcový opis scény sa volajú Scénické poznámky - reč dramatických diel môže byť i veršovaná.
Scenár - je textová predloha (teda libreto) pre vznik filmového, televízneho, rozhlasového príp. aj divadelného a komixového diela, resp. len náčrt textovej predlohy so scénickými poznámkami.